Mądre żucie gumy to nie łatwa sztuka

Mądre żucie gumy to nie łatwa sztuka- bo od tego zależy nie tylko zdrowie zębów, ale całego układu stomatognatycznego. Wkładając  gumę do żucia do buzi, zastanawiamy się najczęściej nad tym, czy guma jest zdrowa dla zębów, natomiast nikt nie myśli o tym, JAK żuć, aby było zdrowo. Tymczasem technika żucia jest tak samo istotna, jak skład samej gumy i czas żucia.
Oto kilka prostych rad :

* czytaj skład- Dla zębów zdrowa jest tylko bezcukrowa guma do żucia. Kupuj zatem tylko gumę bezcukrową, która smak zawdzięcza naturalnym słodzikom takim jak sorbitol czy ksylitol. Bezcukrowa guma do żucia przywraca właściwe pH w jamie ustnej, zapobiegając tworzeniu tzw. fazy kwaśnej, która pojawia się już w 20 minut po zakończeniu posiłku wskutek przekształcenia przez bakterie bytujące w jamie ustnej cukrów zawartych w pokarmie w kwasy organiczne. Szczególnie korzystne dla zdrowia zębów jest, jeśli guma zawiera ksylitol (tzw. cukier brzozowy ), ponieważ :
zwiększa się ilość wytwarzanej śliny, co przyspiesza usuwanie resztek pokarmowych z jamy ustnej.

  • czas żucia -idealnie, jeśli czas żucia nie będzie dłuższy niż 10 minut. W tym czasie w jamie ustnej wyrówna się pH i resztki pokarmowe zostaną usunięte. Dłuższe żucie obciąża stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie. W przesilonych stawach mogą pojawiać się trzaski i bóle.
  • żuj symetrycznie- gumę należy przeżuwać porównywalnie długo z lewej, jak i z prawej strony jamy ustnej. Sprzyja to lepszemu oczyszczeniu tkanek z resztek pokarmowych, ale przede wszystkim nie obciąża stawów i mięśni. Jednostronne żucie może bowiem prowadzić do przeciążeń w  stawie skroniowo-żuchwowym, a nawet spowodować przerost mięśnia żwacza po jednej stronie i asymetrię twarzy.
  •  nie zastępuj szczotkowania zębów żuciem gumy, szczególnie przed snem. Pamiętaj, że nawet najlepsza bezcukrowa guma nie zastąpi szczoteczki i pasty, nie usunie nalotu z zębów, przestrzeni międzyzębowych czy szyjek zębowych.Żuj gumę po posiłku, przekąsce czy wypiciu słodkiego napoju, ale nie zapominaj o szczotkowaniu zębów minimum dwa razy na dobę.