Bolesne ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie daje się we znaki nie tylko maluszkowi, ale również jego rodzicom. Niemowlę ciągle płacze, a ból dziąseł przeszkadza w spokojnym śnie. Dziecko odmawia jedzenia, wkłada wszystko do buzi, jest marudne, płaczliwe i apatyczne,  nierzadko gorączkuje. Jednymi z typowych objawów bolesnego ząbkowania u niemowląt są: niepokój, płacz, nadmierne ślinienie się i zaczerwienienie dziąseł. Oto kilka sposobów na złagodzenie bólu :

1.Podawaj dziecku żelowy, schłodzony w lodówce gryzak ze specjalnymi wypustkami masującymi dziąsła. Gryzaki na ząbkowanie myj kilka razy dziennie ciepłą wodą, by w buzi niemowlaka nie pojawiły się pleśniawki.

2. Masuj dziąsła dziecka specjalną silikonową szczoteczką zakładaną na palec lub palcem owiniętym gazą nasączoną naparem z rumianku lub szałwii. .

3. Smaruj obolałe dziąsła preparatami przeciwbólowymi dla niemowląt o działaniu znieczulającym.  Nie stosuj jednak częściej niż trzy razy dziennie.

4. Jeśli niemowlę z powodu bólu dziąseł bardzo płacze, gorączkuje i nie może spać, podaj mu środek przeciwbólowy w syropie lub czopku, np. paracetamol. .

5. Jeśli niemowlę jest rozdrażnione i ma problemy ze spaniem, podaj mu herbatkę z melisy, która ma działanie uspokajające.

6. Do jedzenia dawaj dziecku potrawy o półpłynnej konsystencji, nieco chłodniejsze niż zwykle.

7. Jeśli dziecko ssie pierś, przed karmieniem smaruj mu dziąsła żelem na ząbkowanie albo odciągaj mleko i karm niemowlaka łyżeczką.

Specjalne żele na bolesne ząbkowanie do kupienia w naszym gabinecie 🙂