Gaz rozweselający – Sedacja Wziewna
Gaz rozweselający, czyli tzw. Sedacja Wziewna, to absolutny hit w walce ze strachem i stresem, związanym z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Gaz ten, wywołuje uczucie fizycznego odprężenia przy zachowaniu całkowitej świadomości pacjenta. Oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia pacjenta, wykazuje także działanie znieczulające. Jest to w 100% bezpieczna i nieszkodliwa metoda, polegająca na podaniu mieszaniny podtlenku azotu i tlenu. W dzisiejszych czasach każdy pacjent ma prawo do komfortowego leczenia. Gaz rozweselający jest rewelacyjnym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i wszystkich tych dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym wiąże się z dużym stresem. Uspokojenie uzyskuje się wdychając gaz rozweselający za pomocą maseczki zakładanej na nos. Odczuwa się wtedy bardzo przyjemne oszołomienie. Ze względu na konieczność wdychania przez maseczkę, uzyskanie efektu sedacji jest możliwe u pacjentów chętnych do współpracy i pozytywnie nastawionych do zabiegu. Wskazania do stosowania sedacji wziewnej
- Silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem.
- Silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
- Nadpobudliwość nerwowa.
- Długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne.
- Odruch wymiotny.
- Usuwanie złogów nazębnych u bardzo wrażliwych pacjentów.
- Astma, Padaczka, Hemofilia
Przeciwwskazania do stosowania sedacji wziewnej:
- Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych–niedrożność górnych dróg oddechowych.
- I trymestr ciąży.
- Choroby psychiczne.
- Brak współpracy pacjenta
- Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis.
- Rozstrzenie oskrzeli, rozedma płuc.
- Alkoholizm.
Stany chorobowe, w których wskazane jest użycie sedacji wziewnej jako metody z wyboru:
- Astma – gaz rozweselający (N2O – podtlenek azotu) nie powoduje podrażnienia układu oddechowego. Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. W mieszance oddechowej podawanej pacjentowi znajduje się ok. 60% tlenu. Poprawia to sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.
- Padaczka – zmniejszenie stresu wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku.
- Choroby serca – brak wyraźnego wpływu gazu rozweselającego na układ sercowo-naczyniowy. Pacjent otrzymuje zwiększone stężenie tlenu (ok. 60%). Wskazania pulsoksymetru pokazują wtedy ok. 100%. Więcej tlenu dociera do naczyń wieńcowych. Ponadto nie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen z powodu braku stresu.
- Nadciśnienie krwi – Brak wpływu gazu rozweselającego na układ naczyniowy. Zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu.
- Hemofilia – dzięki użyciu gazu rozweselającego można w pewnych przypadkach uniknąć konieczności wykonywania ukłucia igłą.
Zalecenia dla osób chcących poddać się uspokojeniu gazem rozweselającym:
- Nie należy jeść co najmniej 2 godziny przed zabiegiem
- Nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu
- Nie należy zakładać ciasnych ubrań
- Kobiety będące w ciąży muszą to bezwzględnie zgłosić
- Samochód można prowadzić po 30 minutach od zakończenia podawania gazu