Po założeniu aparatu stałego

Początkowo aparat może powodować odczucie niewygody, bolesność zębów przy zagryzaniu oraz uczucie minimalnej ruchomości zębów, która może utrzymywać się przez kilka dni. W związku z tym, przez parę dni zalecana jest dieta półpłynna, płynna. Niekiedy potrzebne są środki przeciwbólowe np. Ibuprom, Apap, Panadol.

Otarcia, odleżyny 

Zamki, łuki i rurki, czyli elementy aparatu stałego, są ciałem obcym w jamie ustnej, które mogą powodować odleżyny i otarcia błony śluzowej warg i policzków. Należy wówczas zastosować wosk ortodontyczny, którym oklejamy dany element wywołujący dyskomfort. W razie podrażnień błony śluzowej, bądź przy stanach zapalnych dziąseł, zaleca się stosowanie preparatów tj.: Baikadent, Sachol, Dentosept A.

Wskazówki dietetyczne 

W pierwszych dniach noszenia aparatu należy stosować dietę płynną, półpłynną. Nie należy jeść słodyczy tj. krówki, karmelki. Twarde owoce i warzywa tj. jabłko i marchewka przed zjedzeniem należy pokroić na małe kawałki, gdyż próba zjedzenia w całości może spowodować odklejenie się zamka. Należy także unikać innych twardych pokarmów takich jak sucharki, orzechy, grzanki, chipsy. Zaleca się ograniczenie żucia gumy.

 Higiena

Zasadniczym warunkiem podjęcia leczenia ortodontycznego jest przestrzeganie zasa d higieny jamy ustnej. Mycie zębów jest zalecane po każdym głównym posiłku, a po mniejszych przekąskach należy przepłukać jamę ustną płynem do płukania lub ewentualnie wodą. Do czyszczenia zębów polecamy specjalne szczoteczki ortodontyczne, charakteryzujące się krótszym włosiem pośrodku tzw. rowkiem, co ułatwia czyszczenie zarówno łuku jak i zębów z zamkami. Szczoteczki jednopęczkowe służą do czyszczenia miejsc trudno dostępnych, zwłaszcza między łukiem a zębami, gdzie ciężko dotrzeć klasyczną szczoteczką. Zalecane jest również używanie nici dentystycznych, specjalnie stworzonych do aparatów ortodontycznych z utwardzoną końcówką, ułatwiającą wchodzenie pod łukiem. Można również używać irygator wodny, który pod ciśnieniem podaje strumień wody wypłukujący zalegające resztki pokarmowe. Co 3-4 miesiące zalecane jest profesjonalne czyszczenie zębów oraz fluoryzacja specjalnym preparatem zabezpieczającym przed próchnicą.

Odklejenie się zamka

Gdy odklei się zamek, pozostanie on na łuku, przymocowany do niego ligaturą bądź zatrzaskiem. Wypaść nie wypadnie, lecz będzie się przesuwać, luźno wisząc na łuku, dając pewien dyskomfort. Jeżeli odklei się rurka, czyli ostatni element aparatu, niestety zsunie się ona z łuku. Należy zachować dany element i przynieść go ze sobą na wizytę. Jeżeli najbliższa wizyta odbędzie się do 10 dni, to zamek ten zostanie przyklejony na tej wizycie kontrolnej. Jeżeli do wizyty pozostało więcej niż 10 dni, prosimy o kontakt z gabinetem.

Drażniący łuk

Wystający łuk poza rurki, kłuje błonę śluzową policzków. Należy zgłosić się do gabinetu celem przycięcia drutu, a do tego czasu należy zabezpieczyć końcówkę drutu woskiem ortodontycznym.

>>Zobacz Metamorfozy Naszych Pacjentów<< 6 9