Kiedyś leczenie kanałowe było wyjątkowo nieprzyjemne i dość długotrwałe. Dlatego udręczeni przedłużającym się bólem zęba Pacjenci często decydowali się na usunięcie zęba, głęboko wierząc, że to najlepsze rozwiązanie. I popełniali duży błąd.
Trzeba walczyć o każdy ząb! Braki w uzębieniu są poważnym uszczerbkiem dla zdrowia i urody. Z biegiem czasu deformują się rysy twarz i postarzają. Co ważniejsze braki w uzębieniu zaburzają prace układu trawiennego, bo bez zębów nie można dobrze rozgryzać jedzenia.
Dzięki zastosowaniu nowych metod i narzędzi skuteczność leczenia kanałowego jest dziś nieporównywalnie większa niż kilkanaście lat temu – obecnie dentysta jest w stanie uratować nawet takie zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie.
Zęby wymagające leczenia kanałowego mogą być przyczyną tępego lub ostrego bólu, może występować długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno, bolesność zęba przy dotyku i żuciu, przebarwienie zęba , oraz obrzęk i bolesność przyległych do zęba tkanek. Czasem zdarza się też, że objawy nie występują, a o toczącym się procesie chorobowym miazgi zęba pacjent dowiaduje się po badaniu stomatologicznym lub wykonaniu zdjęcia rtg. Podczas leczenia kanałowego stomatolog usuwa zakażoną lub zapalnie zmienioną miazgę, ostrożnie czyści i poszerza środek kanału, dezynfekuje go przy pomocy specjalnych środków i w końcu szczelnie wypełnia kanał odpowiednim materiałem. Po wypełnieniu kanałów ząb zamyka się materiałem kompozytowym -plombą lub odbudowuje koroną porcelanową aby przywrócić ząb do pełnej funkcjonalność