Dlaczego ortodonta w PureDent Czeladź?

  • Leczymy bezekstrakcyjnie (bez usuwania zdrowych zębów) i bez wyciągów zewnątrzustnych w większości przypadków
  • Stosujemy małoinwazyjne najnowocześniejsze metody leczenia

  • Nadzwyczajne rezultaty dla uśmiechu i twarzy dzięki współpracy ortodonta + protetyk
  • Krótszy czas leczenia i mniej wizyt kontrolnych
  • Większy komfort bez użycia ligatur
  • Łatwiejsza higiena jamy ustnej
  • Dzięki technologii 3D Twoje leczenie i jego efekt jest bardziej przewidywalny
  • Leczymy aparatami stałymi i ruchomymi, ale również aparatami nakładkowymi. Odpowiedni aparat dobierany jest indywidualnie do Pacjenta, aby leczenie było najskuteczniejsze 
  • W trakcie leczenia jesteś pod opieką całego zespołu: ortodonty, protetyka, chirurga, endodonty oraz naszych higienistek
  • Posiadamy ogromne doświadczenie – ponad 2000 wyleczonych wad ortodontycznych w naszej placówce
  • Korzystamy z najnowocześniejszych technologii 3D
    (skaner 3D, tomografia 3D)
  • Świadczymy najwyższy możliwy standard leczenia ortodontycznego

Aparaty Stałe

Aparat samoligaturujący Empower

 

Aparat samoligaturujący Empower Clear – estetyczny 

 

Aparat retencyjny stały 

Leczenie nakładkowe – Orthero

Zalety nakładek Orthero w porównaniu do klasycznego aparatu metalowego
  • Nakładki są całkowicie przezroczyste: nie zauważą ich nawet Twoi najbliżsi.
  • ABezbolesne leczenie: nakładki nie powodują dyskomfortu tak jak klasyczny aparat metalowy
  • Elastyczność: nie używaj nakładek w szczególnych dla Ciebie dniach, skorzystaj ze swobody zdejmowania i zakładania nakładek kiedy tylko zechcesz.
  • Nakładki są produkowane przy użyciu składników w 100% bio: nie wpłyną na stan Twoich zębów ani jamy ustnej.
  • Szybki start: dzięki produkcji lokalnej nie musisz czekać miesiącami na rozpoczęcie leczenia
  • Rozwiązanie przyjazne dla budżetu: korzystne ceny zarówno dla lekarzy jak i pacjentów
  • Użycie nakładek jest bardzo proste i wygodne
  • Stosowanie nakładek nie wpływa na głos ani na wymowę.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Przebieg leczenia ortodontycznego:

  • wizyta konsultacyjna- wykonanie skanu 3D oraz zdjęć RTG (zdjęcie panoramiczne i cefalometryczne boczne)
  • ustalenie planu leczenia
  • założenie aparatu ortodontycznego
  • regularne wizyty kontrolne- aparaty stałe co 8-10 tygodni, aparaty ruchome co miesiąc
  • ściągnięcie aparatu ortodontycznego
  • utrzymanie efektu leczenia- retencja

Przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego:

  • duże braki w uzębieniu
  • próchnica
  • parodontoza
  • zła higiena jamy ustnej
  • stany zapalne jamy ustnej
  • brak motywacji ze strony pacjenta
  • duży stopień niepełnosprawności fizycznej i umysłowej
  • niektóre schorzenia ogólne

Efekty leczenia ortodontycznego + bonding

Zobacz więcej metamorfoz naszych pacjentów >>>>

Leczenie na RATY – U nas to możliwe 

JOANNA PEŁSZYŃSKA
WŁAŚCICIEL, ORTODONCJA

Lek. dent. Joanna Pełszyńska ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi zajmuje się ortodoncją, która jest jej pasją. W oparciu o kursy, sympozja, literaturę i własne doświadczenia pani doktor rozwija swoje umiejętności w tej dziedzinie.

W leczeniu wad zgryzu, które są nie tylko defektem kosmetycznym, ale często również zaburzeniem morfologiczno-czynnościowym całej twarzoczaszki pani doktor stosuje samoligaturujący system Damona z zamkami i łukami najnowszej generacji.

Pani doktor dużo rozmawia ze swoimi pacjentami, dokładnie tłumaczy na czym będzie polegało leczenie i jak funkcjonować z aparatem na zębach, dzięki temu leczenie przebiega szybciej i bardziej komfortowo dla lekarza i pacjenta.

Główne dziedziny zainteresowania to wykorzystywanie najnowszych osiągnięć stomatologii dla uzyskania pięknego uśmiechu i indywidualnej estetyki twarzy.

ANNA KRZYSZTOFORSKA
ORTODONCJA

Dr n. med. Anna Krzysztoforska ukończyła Uniwersytet Medyczny w Lublinie gdzie od początku interesowała się ortodoncja oraz stomatologia estetyczną.

W latach 2019- 2023 była doktorantką w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nieustannie poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w licznych sympozjach i szkoleniach ortodontycznych.

Podchodzi do pacjenta kompleksowo, dbając nie tylko prawidłowe ustawienie zębów, ale również o profil i estetykę całego uśmiechu. W pracy z dziećmi i młodzieżą zwraca szczególną uwagę na wpływ wad zgryzu na rozwój całej twarzoczaszki, wygląd twarzy, wymowę i postawę.

Pacjentom zawsze dokładnie tłumaczy i wyjaśnia przebieg planowanego leczenia.

Aparaty Ruchome

Wyszczególniamy kilka typów aparatów ruchomych. Dopasowywane są one indywidualnie w zależności od wady zgryzu. Są stosowane w okresie wzrostu pacjenta. Mają na celu wyleczenie dysproporcji w budowie kości szczęk oraz wpływają na położenie zębów.

Smoczek STOPPI

Stosowany u dzieci od 2 lat. Ma na celu odzwyczajenie dziecka od ssania smoczka, kciuka, bądź butelki ze smoczkiem. Zapobiega powstawaniu niekorzystnych skutków, powstawaniu wad zgryzu, co oszczędza w przyszłości skomplikowanego leczenia.

 

Płytka Przedsionkowa

Przeznaczony dla dzieci od 2 lat. Zapewnia warunki prawidłowego rozwoju zgryzu, służy do odzwyczajenia dziecka od nawyku ssania: smoczka, palca, warg. Pomaga usunąć wady wymowy, likwiduje nieprawidłowy nawyk oddychania przez usta, służy jako przyrząd do ćwiczeń przy hipotonii mięsni okrężnych ust. Leczy niektóre wady zgryzu tyłozgryz rzekomy, tyłozgryz całkowity z protuzją górnych siekaczy, zgryzy otwarte częściowe. Może być standardowa lub wykonana indywidualnie z zaporą dla języka.

 

Aparat Multi T

Aparat przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 do 11 r.ż. Jego celem jest polepszenie rozwoju twarzy i zgryzu u dzieci z uzębieniem mieszanym. Zwalcza szkodliwe nawyki połykania, ssania palca, wypychania języka oraz oddychania. Stosowanie  tych aparatów pozwala na prawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym i kieruje zęby we właściwe położenie. Aparat Multi T powinno się  nosić  więcej niż 4 godziny w ciągu dnia i ok. 8 godzin nocy. Systematyczność stosowania tych aparatów pozwala na osiągnięcie dobrych wyników leczenia.

 

Aparat Multi P

 

Aparat stosowany u dzieci od 11 do 15 r.ż. Idealna i skuteczna metoda do wczesnego leczenia ortodontycznego. Ustawia on wyrzynające się zęby w łuku zębowym w idealnej pozycji, wykorzystując pracę mięśni pacjenta. Stosowana w przypadku stłoczeniu siekaczy, obrotach siekaczy, zgryzie krzyżowym pojedynczych zębów, uśmiechu dziąsłowym, zgryzie otwartym i tyłozgryzie.

 

Aparat Schwarza

Aparat stosowany u dzieci od 7 do 15 r.ż. Bardzo skuteczna metoda do wczesnego leczenia ortodontycznego. Ustawia on wyrzynające się zęby w łuku zębowym w idealnej pozycji,

wykorzystując pracę mięśni pacjenta. Stosowana w przypadku stłoczeniu siekaczy, obrotach siekaczy, zgryzie krzyżowym pojedynczych zębów, uśmiechu dziąsłowym, zgryzie otwartym i tyłozgryzie.

Porady

Po założeniu aparatu stałego

Początkowo aparat może powodować odczucie niewygody, bolesność zębów przy zagryzaniu oraz uczucie minimalnej ruchomości zębów, która może utrzymywać się przez kilka dni. W związku z tym, przez parę dni zalecana jest dieta półpłynna, płynna. Niekiedy potrzebne są środki przeciwbólowe np. Ibuprom, Apap, Panadol.

Otarcia, odleżyny 

Zamki, łuki i rurki, czyli elementy aparatu stałego, są ciałem obcym w jamie ustnej, które mogą powodować odleżyny i otarcia błony śluzowej warg i policzków. Należy wówczas zastosować wosk ortodontyczny, którym oklejamy dany element wywołujący dyskomfort. W razie podrażnień błony śluzowej, bądź przy stanach zapalnych dziąseł, zaleca się stosowanie preparatów tj.: Baikadent, Sachol, Dentosept A.

Wskazówki dietetyczne 

W pierwszych dniach noszenia aparatu należy stosować dietę płynną, półpłynną. Nie należy jeść słodyczy tj. krówki, karmelki. Twarde owoce i warzywa tj. jabłko i marchewka przed zjedzeniem należy pokroić na małe kawałki, gdyż próba zjedzenia w całości może spowodować odklejenie się zamka. Należy także unikać innych twardych pokarmów takich jak sucharki, orzechy, grzanki, chipsy. Zaleca się ograniczenie żucia gumy.

 Higiena

Zasadniczym warunkiem podjęcia leczenia ortodontycznego jest przestrzeganie zasa d higieny jamy ustnej. Mycie zębów jest zalecane po każdym głównym posiłku, a po mniejszych przekąskach należy przepłukać jamę ustną płynem do płukania lub ewentualnie wodą. Do czyszczenia zębów polecamy specjalne szczoteczki ortodontyczne, charakteryzujące się krótszym włosiem pośrodku tzw. rowkiem, co ułatwia czyszczenie zarówno łuku jak i zębów z zamkami. Szczoteczki jednopęczkowe służą do czyszczenia miejsc trudno dostępnych, zwłaszcza między łukiem a zębami, gdzie ciężko dotrzeć klasyczną szczoteczką. Zalecane jest również używanie nici dentystycznych, specjalnie stworzonych do aparatów ortodontycznych z utwardzoną końcówką, ułatwiającą wchodzenie pod łukiem. Można również używać irygator wodny, który pod ciśnieniem podaje strumień wody wypłukujący zalegające resztki pokarmowe. Co 3-4 miesiące zalecane jest profesjonalne czyszczenie zębów oraz fluoryzacja specjalnym preparatem zabezpieczającym przed próchnicą.

Odklejenie się zamka

Gdy odklei się zamek, pozostanie on na łuku, przymocowany do niego ligaturą bądź zatrzaskiem. Wypaść nie wypadnie, lecz będzie się przesuwać, luźno wisząc na łuku, dając pewien dyskomfort. Jeżeli odklei się rurka, czyli ostatni element aparatu, niestety zsunie się ona z łuku. Należy zachować dany element i przynieść go ze sobą na wizytę. Jeżeli najbliższa wizyta odbędzie się do 10 dni, to zamek ten zostanie przyklejony na tej wizycie kontrolnej. Jeżeli do wizyty pozostało więcej niż 10 dni, prosimy o kontakt z gabinetem.

Drażniący łuk

Wystający łuk poza rurki, kłuje błonę śluzową policzków. Należy zgłosić się do gabinetu celem przycięcia drutu, a do tego czasu należy zabezpieczyć końcówkę drutu woskiem ortodontycznym.