O kondycję zębów należy zadbać już od najmłodszych lat. Dlatego też, ważne jest by od samego początku uczyć dzieci jak o nie dbać. 

Przyzwyczajajmy dzieci do mycia zębów poprzez zabawę, pamiętając, że wzorce czerpią od nas, czyli od rodziców. Prawidłowa higiena jamy ustnej i odpowiednie nawyki żywieniowe, zapobiegną wielu późniejszym problemom (próchnica, przedwczesna utrata zębów, wady zgryzu).

Wizyty adaptacyjne 
Ważne jest, by odwiedzić gabinet stomatologiczny z pozytywnym nastawieniem, jeszcze przed wystąpieniem dolegliwości bólowych. Niestety często traktujemy stomatologa jako ostateczność i pojawiamy się, jak już występuje duży problem. Pamiętajmy, żeby dziecko nastawić pozytywnie, wytłumaczyć, że idziemy do lekarza który poogląda ząbki. Jest to nowa sytuacja dla dziecka. Należy poświęcić mu dużo uwagi, by zdobyć jego zaufanie i by przyzwyczaić je do dźwięku narzędzi stomatologicznych. Często zachodzi konieczność odbycia paru wizyt adaptacyjnych, na których krok po kroku lekarz zdobywa zaufanie dziecka i przełamuje jego lęki. Najczęściej jest to spowodowane traumą, powstałą po wcześniejszych wizytach u dentystów. Liczymy na państwa zrozumienie, iż wolimy powoli i bez stresu wprowadzać dziecko w świat gabinetu, niż działać pod presją.

Lakierowanie
Lakierowanie polega na pokryciu fluorem wszystkich powierzchni płaskich zęba. Ma na celu wzmocnienie szkliwa i zwiększenie odporności na próchnicę. Wykonuje się je 3-4 razy w ciągu roku, ale zdarza się też częściej zwłaszcza u maluchów. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny.

Lakowanie zębów
Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Lakowanie zębów stałych jest bardzo ważnym zabiegiem, polegającym na uszczelnieniu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych. Najlepiej wykonać go ok 3 miesiące po pojawieniu się zęba w jamie ustnej, gdyż wtedy jest największa szansa, że próchnica jeszcze nie zainfekowała tkanek twardych zęba. Lakowanie zębów wykonujemy od 6 do 13 roku życia, czyli w czasie w jakim wyrzynane są zęby stałe. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Lekarz poinformuje państwa o terminach lakowania zębów dzieci.

Leczenie próchnicy zębów mlecznych
Błędem jest myślenie, że zębów mlecznych się nie leczy. Jest to nie prawda. Zęby mleczne zainfekowane próchnicą przekazują wszystkie bakterie poprzez ślinę, wyrzynającym się zębom stałym. Kolejnym problemem jest przedwczesne usunięcie zębów mlecznych, spowodowane zaawansowaną próchnicą i zmianami ropnymi. Wpływa to na nieprawidłowy rozwój kości szczęk co skutkuje w przyszłości koniecznością leczenia ortodontycznego. Nasz gabinet oferuje dla naszych pociech kolorowe wypełnienia i każda wizyta zakończona jest wręczeniem drobnego upominku. Pamiętajmy, że w porę leczone zęby mleczne, zaoszczędzą dziecku przykrych doświadczeń bólowych i traumy związanej z konieczności wizyt bólowych u dentysty.

Lapisowanie (Impregnacja) zębów mlecznych
W sytuacji gdy większa część powierzchni płaskiej zęba mlecznego jest zniszczona przez próchnicę i nie ma możliwości założenia wypełnienia, pozostaje nam tylko i wyłącznie Lapisowanie. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny polegający na nasączaniu zmienionych próchnicowo tkanek zęba 40% roztworem azotanu srebra. Pozwala to zahamować próchnicę, dzięki czemu nie musimy usuwać zębów, co ma wpływ na powstawanie wad zgryzu. Lapisowanie dotyczy tylko i wyłącznie zębów mlecznych. Niestety proces ten powoduje ciemne zabarwienie próchnicowo zmienionych tkanek zęba. Zabieg trwa ok 1 minuty.